piątek, 1 czerwca 2012

Murzynka


"Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej




"Murzynka", obraz olejny namalowany w 1884 r., przedstawia półnagą czarnoskórą kobietę. Dzieło podejmuje temat bardzo wówczas popularny, postaci egzotyczne były często przedstawiane przez malarzy i rzeźbiarzy końca XIX w.
"Bilińska-Bohdanowiczowa musiała być pod wielki wrażeniem malowanej osoby" - zauważyła Morawińska. Dodała, że w obrazie zwraca uwagę nieobecny, roztargniony wyraz twarzy czarnoskórej kobiety, która "przenosi wzrok ponad widza, nie nawiązuje z nim kontaktu, jest inna, piękna i obca".
Artystka wykonała obraz w Paryżu w okresie studiów malarskich. "Młoda dama na studiach, sama, mieszkająca w obcym mieście, nie była wówczas zjawiskiem powszechnym" - mówiła dyrektor muzeum. Malarka żyła bardzo skromnie, zarabiała malowaniem obrazów martwej natury. Rok po wykonaniu "Murzynki" Bilińska-Bohdanowiczowa zaczęła odnosić sukcesy jako malarka. Towarzyszyły im osobiste tragedie - śmierć narzeczonego i przyjaciółki. "Na podstawie biografii Anny Bilińskiej można byłoby nakręcić bardzo ciekawy film, mówiący o losie kobiety i artystki" - sugerowała dyrektor.
W polskich zbiorach znajduje się ok. 50 obrazów Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, reszta znajduje się za granicą.
Obraz podczas II wojny światowej został skradziony.
Kilka tygodni temu został odnaleziony.
Obraz Bilińskiej-Bohdanowiczowej miał zostać wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Villa Grisebach w Berlinie 25 listopada 2011 ub.r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poinformowane o odnalezieniu dzieła we wrześniu, przygotowało wniosek restytucyjny zawierający pełną dokumentację potwierdzającą jego pochodzenie. Odzyskaniem obrazu, po potwierdzeniu jego autentyczności przez polskich ekspertów, zajęła się jedna z niemieckich kancelarii prawnych. Sprawa zakończyła się ugodą, strona polska wypłaciła dotychczasowemu posiadaczowi dzieła odszkodowanie, które pokryła Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga przy City Handlowy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz